Gördeszka


Gördeszka

A gördeszkázás a legelterjedtebb extrémsport. Az alapvetően újkori utcasportból igazi versenysport fejlődött ki. Egyéni sportág, a versenyzők nem csapatban versenyeznek, saját tudásukat, felkészültségüket, kreativitásukat mutatják be, a pályaelemeket a lehető legegyénibb módokban felhasználva.


A gördeszkázás ötlete az 50-es években pattant ki egy amerikai ember fejéből. Az illető kerekeket szerelt szörfdeszkájára, majd 1959-ben megjelent a piacon az első gördeszka. 1963-ra már 50 millió gördeszkát adtak el, és ugyanezen évben már az első bajnokságot is megtartották Kaliforniában. A 70-es évekre kialakultak az alaptrükkök – köztük az ollie (ugratás) –, így a gyors fejlődésnek köszönhetően felbukkantak a sportág első sztárjai is. A 80-as évekre skateparkok (gördeszkapályák) kezdtek épülni. A gördeszkázás a 90-es évekre nőtte ki magát teljes sportággá, milliókat vonzott magához, és a gördeszkapálya ma már Európa több városában a közparkok alapvető eleme lett. És igen, 2020-ban, Tokióban az olimpián is bemutatkozik a sportág.


Magyarországon 2017-től a gördeszkások a görkorisokkal közös szövetségben folytatják a sportágak népszerűsítésének és a különböző szakági rendezvények szervezésének folyamatát.