Görkorcsolya


Görkorcsolya

A görkorcsolya egy több száz éves múltra visszatekintő sportág, melynek kialakulása a jégkorcsolyától eredeztethető. Egy belga feltaláló, Joseph Merlin alkotta meg az első prototípust 1760-ban, az áttörést azonban az 1884-es év hozta meg, amikor elkezdték alkalmazni a golyóscsapágyat a görkorcsolyagyártásban. Ettől a szerkezet könnyebben irányíthatóvá vált és haladni is gyorsabban lehetett már vele.


A sportág népszerűsége ettől megugrott, és a századforduló után sorra alakultak az egyesületek, majd 1921-ben létrejött az Európai Görkorcsolyázó Szövetség (CERS), ezt követően pedig 1924-ben a Nemzetközi Görkorcsolya Szövetség (FIRS).


A következő nagy fordulópont 1960-ban történt, ekkor ugyanis az eddigi kétsoros görkorcsolya mellé megalkották az egysoros, azaz in-line görkorcsolyát, mely új távlatokat nyitott meg a sportág életében. A sorozatgyártás az 1980-as években indult el Amerikában, ahol népszerűsége azóta is töretlen. Külön szövetsége is alakult Nemzetközi In-line Görkorcsolya Szövetség (IISA) néven, melynek nyomán szétvált az egy-illetve kétsoros versenyzés.


Hazánkban 1993-ban alakult meg a Magyar Országos Görkorcsolyázó Sportszövetség, mely tagja lett a nemzetközi szövetségnek. Jelenleg az igazolt, regisztrált versenyzők száma hazánkban 1300 fő.


A görkorcsolya szakágai: gyorsasági, művészi, agresszív és a terep változat, továbbá a görhoki és az extrém lesiklás.


Hazánkban három szakágat művelnek a sportág űzői: a gyorsasági és a művészi görkorcsolyát, valamint a görhokit.


A freestyle szakág is egyre divatosabb, és világversenyeket is rendeznek belőle, amelyeken magyar nemzetközi bíró rendszeresen közreműködik.